Pokojové rostliny jsou jistě vaší chloubou. Jsou dokonalým, živým doplňkem, respektive dekorací, která jistě sklízí při každé návštěvě obdiv. Aby se jí však dařilo a byla skutečně pořád vaší chloubou, je nutné se o ni řádně starat. Nabízí se hned několik věcí, které vyžaduje. Kromě pravidelného hnojení nebo zalévání nezapomínejte ani na přesazování. Kdy je na to ten pravý čas?
Rostlina vám sama řekne, kdy je to zapotřebí
Přesazování pokojových rostlin je každoroční záležitostí. Obvykle k tomuto kroku dochází na jaro, kdy jste se například rozhodli pokojové rostliny vytáhnout na sluníčko na balkon nebo zahradu. Je však pravdou, že v akutních případech je možné rostliny přesadit i na podzim. Ostatně, rostlina vám sama řekne, kdy je to zapotřebí.
Mezi typické signály toho, že je nutné přesazování, patří například to, že otvorem ve spodu květináče prorůstají kořínky. Rostlina navíc nehezky přepadává a možná může působit, jako by chtěla až vyskočit z onoho květináče. Kromě toho může být povrch hlíny porostlý mechem nebo se na hlíně může vyskytovat bílý povlak.
Mezi další typické příznaky patří, že jsou v květináči vidět vápenaté usazeniny a že rostlina kvete (ale hrozně, hrozně pomalu).
Vždycky volte květináč „o číslo větší”
Stejně jako u dětí při výběru oblečení hledáme takové kousky, které jsou o číslo větší (protože do nich stejně velice brzy dorostou), pamatujte na to podobné i při výběru ideálního nového květináče pro pokojovou rostlinu. Současná velikost není vyhovující, vždyť už se z ní „dere” ven. Vhodnější je větší velikost, ve které bude mít možnost zase růst.
To, z jakého materiálu bude květináč, je druhořadé. Oproti plastovým jsou však pěstiteli doporučované například alternativy z pálené hlíny, kterými hezky prostoupí vzduch. Dává se více prostoru kořenovému systému, což minimalizuje riziko budoucího zahnívání.