Hned z počátku je nutné říct, že české ekonomice se daří. Neustále roste, a to hlavně díky klesající nezaměstnanosti a na druhou stranu rostoucí zaměstnanosti. Současná ekonomická situace v České republice má však své pro i proti. Mezi pro se řadí jednoznačně přidávání na výplatních páskách (zaměstnavatelé se bojí, že přijdou o své zaměstnance, a tak se nebojí přidat). Co se však týče nevýhod, jasnou nevýhodou je to, že chybí zaměstnanci. Aktuálně je největší poptávka po technicích, kteří chybí hned v několika oborech.
Pokud sledujete aktuální zaměstnaneckou krizi v České republice, moc dobře víte, že se hledají zejména řidiči městské hromadné dopravy, kterých chybí tisícovky, dále víte, že se postrádají i řemeslníci a elektrikáři, kteří se dnes platí doslova zlatem. Poptávka však nyní stoupla i po technicích, kteří chybí takřka v každém oboru, do něhož patří.
V jakých oborech se technici postrádají nejvíce?
Pojďme si nejdříve říct obory, v nichž technici chybí už doslova akutně. Největší poptávka po technicích je ve stavebnictví, ale taky v energetice či v oboru informační technologie. Nesmíme opomenout ani telekomunikaci nebo bezpečnostní služby, kde taky chybí tito zaměstnanci.
O techniky mají zájem i rodinné firmy. Rodinné firmy byly do nynějška poměrně atraktivní, nabízely skvělé zázemí, jenže zaměstnanci dnes vědí, že si mohou určovat podmínky, proto sahají radši po větších penězích než po atraktivním zázemí. Jenže obrovské sumy na výplatách rodinné firmy nemohou nabídnout.
Peníze rozhodují
Dalo by se říct, že klesá zájem i o benefity. Lidé se rozhodují na základě částky na výplatní pásce, která je pro ně nyní nejdůležitější. Přechází k velkým společnostem, které jim mohou nabídnout více, než rodinné společnosti. Nemůžeme se divit tomu, že mnohé rodinné firmy krachují.