Rozhodli jste se do svých truhlíků vysázet bylinky, které byste používali nejen v kuchyni, ale také by se vám hodily při léčbě různých zdravotních neduhů? I když bylinky potřebují ke svému spokojenému životu jenom teplo, světlo a dostatečně velkou zálivku, pravdou je, že při sázení musíte být opatrní. Měli byste k sobě vždycky vysadit bylinky, které potřebují podobné věci, které snáší podobné věci. Při zazimování nebo během pěstování by se vám totiž nemuselo vyplatit mít v jednom truhlíku bylinky, které se absolutně nesnáší.
Ať už chcete pěstovat petrželku, bazalku, tymián, kopr nebo levanduli, vždycky si o jednotlivých bylinkách zjistěte vícero informací. Mohlo by se vám to hodit. Jak jsme zmínili, hlavně při sázení oceníte několik zásadních informací o bylinkách. Díky získaným informacím k sobě nedáte rostliny, které se nesnáší.
Jaké bylinky společně pěstovat v jednom truhlíku
I když se najdou mezi námi lidé, kteří pěstují každou bylinku zvlášť, pravdou je, že ne všichni chtějí mít hromadu květináčů a truhlíků na svém balkoně, a tak chtějí bylinky zasadit do jednoho truhlíku. Jenže v tomto případě se nabízí otázka, jaké bylinky k sobě vysázet do jednoho truhlíku, jaké se snesou a jaké mezi sebou nebudou soupeřit?
Společně můžete pěstovat například kuchyňské bylinky, které potřebují ke svému spokojenému růstu jenom rovnoměrně vlhkou půdu a umístění někde na sluníčko nebo v polostínu. Kuchyňskými bylinkami máme na mysli petrželku, pažitku, také kopr nebo třeba koriandr a libeček.
Pak lze v jednom truhlíku pěstovat středomořské druhy, což jsou bylinky, které nejsou pro Česko typické. Máme na mysli například oregano, yzop, estragon, rozmarýn nebo třeba saturejku.
Pozor na mátu a meduňku
Samostatnými kategoriemi jsou máta a meduňka, které je třeba vždycky pěstovat odděleně. Důvodem toho je fakt, že obě mají rozpínavé kořeny, proto se zásadně nevysazují s jinými bylinkami dohromady. Pokud jim dopřejete samostatný květináč, budou vám opravdu nesmírně vděčné.