Dnešní pracovní síla prochází změnami neuvěřitelně rychlým tempem. Dovednosti, které byly před pěti lety nutností, jsou dnes zcela zbytečné. Rekvalifikace je jednoduchý, ale účinný způsob, jak udržet krok se všemi těmito změnami, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.
Rekvalifikace stávajících zaměstnanců vám pomůže snížit úbytek zaměstnanců, udržet produktivitu. a dokonce zvýšit angažovanost a spokojenost zaměstnanců. Pojďme se blíže podívat na to, co je rekvalifikace, jaké jsou její výhody a jak v několika jednoduchých krocích rekvalifikovat své zaměstnance.
Co je to rekvalifikace?
Rekvalifikace je proces učení se novým dovednostem za účelem vykonávání jiné práce. Je to způsob, jak mohou pracovníci změnit svou profesní dráhu a vyzkoušet něco nového.
Je to také skvělá strategie pro firmy, které si chtějí udržet výjimečné zaměstnance, jejichž práce zastarává. Často může být rekvalifikace rychlejším a levnějším způsobem, jak obsadit novou pozici, na rozdíl od najímání někoho zvenčí.
Jaký je rozdíl mezi rekvalifikací a zvyšováním kvalifikace?
Upskilling znamená osvojení si nových dovedností, které zaměstnancům pomohou zlepšit se v jejich současné práci. Když zaměstnanci zvyšují kvalifikaci, jejich cílem není změnit profesi. Místo toho se jednoduše snaží zdokonalit. Příkladem může být programátor, který se učí nový programovací jazyk, nebo marketér, který zkoumá novou sociální platformu.
Proč je rekvalifikace pro dnešní zaměstnance důležitá?
Současná ekonomická situace, kterou přinesla recese, kdy se propouští nalevo i napravo, vytváří mezery všude. Neustále se měnící technologie navíc způsobují, že některé dovednosti se stávají nadbytečnými, a zároveň vyžadují, aby se lidé učili nové věci. Dobrým příkladem, který nemůžeme přehlížet, je umělá inteligence (AI).
Rekvalifikace vám pomůže udržet si špičkové pracovníky i poté, co jejich práce již nebude potřeba. A to není jediná výhoda. Tito lidé již znají firemní kulturu. Jakmile si osvojí nové dovednosti, nebudou potřebovat rozsáhlý nástupní proces.