Ti, co nad kvašenou zeleninou stále ještě ohrnují nos, nevědí, co jim může přinést. Kvašená zelenina je i odborníky označována za studnici zdraví. Takzvaná fermentace čili kvašení je skvělý způsob, jak skladovat zeleninu. Jak ji ponechat křupavou a plnou vitaminů a jiných tělu prospěšných látek. Je třeba si uvědomit, že kvašením zeleniny dochází dokonce ke zvýšení obsahu některých vitaminů. Proč to tedy s kvašením nezkusit? Zejména pokud vás trápí to, jak uskladníte velkou úrodu zeleniny, nyní už znáte řešení.
Kvašená zelenina se solí
Začněme s kvašením se solí. Prvním krokem je nachystání si veškeré zeleniny. Doporučuje se především tvrdší zelenina s vyšším obsahem cukru. Zelenina se buď strouhá, nebo krájí. Pamatujte na pravidlo, že čím menší kousky zeleniny jsou, tím rychleji začnou kvasit.
Druhým krokem je pěchování zeleniny do sklenic a nádob. Než k tomu dojde, je nutné připravenou zeleninu promačkat a smíchat se solí. Dojde ke vzniku šťávy, která je při kvašení zeleniny důležitá. Pokud to budete mít připraveno, zeleninu pěchujte do sklenic, které jste si předtím vyvařili. Vždycky je nutné pracovat s čistými nástroji a nádobami.
Třetím krokem je zakrytí sklenic a jejich následné kvašení. Kvasí na teplejším místě, kde se teplota pohybuje mezi dvaceti až pětadvaceti stupni Celsia. Po několika dnech či týdnu se jen kvašená zelenina uzavře a skladuje se v chladu.
Kvašená zelenina bez soli
Druhý způsob, jak kvasit zeleninu, je bez soli. Zelenina se připraví naprosto stejně. Opět volíme tvrdší kusy zeleniny, které obsahují vícero cukru. Zelenina se opět krájí nebo strouhá a opět platí, že čím menší kousky zeleniny budou, tím rychleji začne zelenina kvasit.
Co je však jiné u tohoto způsobu kvašení, je to, že část zeleniny rozmixujete s převařenou vodou. Tím získáte pyré, které později zředíte s vodou. Do takto připravené směsi přidáte lžíci medu a obsah probiotické kapsle z lékárny. Tím dojde k aktivaci mléčného kvašení.
V dalším kroku se pak pyré smíchá se zbylou nakrájenou nebo nastrouhanou zeleninou a začne se pěchovat do sklenic. Zelenina musí být ponořená v tekutině. Poté se nechává zelenina opět kvasit zakrytá několik dnů. A po několika dnech bouřlivého kvašení se uzavře a přemístí na chladné místo.