Najít si dnes brigádu, to je poměrně snadné. Zatímco někteří si vydělávají jenom prostřednictvím brigád, jiní si brigádu hledají ještě ke svému stávajícímu zaměstnání, a to proto, že si chtějí vydělávat zkrátka více a brigádníci mají mnohdy daleko větší peníze než ti, kteří jsou zaměstnaní ve firmě na hlavní pracovní poměr. V případě, že se rozhodnete nastoupit na brigádu, uzavřete se svým zaměstnavatelem smlouvu, a to buď dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Mezi jednotlivými dohodami se nenajde moc rozdílů, přesto se několika konkrétními věcmi liší.
To, jaké jsou rozdíly mezi DPP a DPČ si sdělovat nebudeme. Co si však sdělíme, je pár zásadních informací, které se obou dohod týkají. Jedná se o informace, které by neměly opravdu nikomu uniknout, respektive neměly by uniknout tomu, kdo chce jednu ze zmíněných dohod uzavřít.
Co je třeba vědět o DPP a DPČ
- Je třeba mít stále na mysli, že se obě dohody vždycky uzavírají písemně. Slovní dohoda v tomto případě opravdu nestačí.
- Stejně tak je třeba vědět, že na ukončení tohoto typu pracovního poměru je stanovená patnáctidenní výpovědní lhůta. Ano, ani v případě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce není možné opustit zaměstnání hned, co si usmyslíte. Je nutné podat písemnou výpověď.
- I v případě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti platí minimální mzda, která se letos opět zvýšila. Minimálně byste si za hodinu měli přijít alespoň na osmdesát korun.
- Stejně jako v případě DPP, tak i v případě DPČ je možné uzavřít smlouvu s několika zaměstnavateli.
- U obou zmíněných dohod je možné uzavřít smlouvu, i když u jiného zaměstnavatele pracujete na plný úvazek. Je však třeba počítat s jistými specifiky, které se na dohody v takových případech vztahují.