Někdo je miluje, někdo nesnáší – i tak lze popsat Velikonoce, které jsou pro mnohé jen symbolem delšího volna. V nedávné době průzkumy ukázaly, že lidé letos na Velikonoce nebudou doma, ale budou naopak trávit volný čas někde v zahraničí nebo jinde na dovolené. Velikonoce už dnes nemají takovou váhu jako v minulosti, dříve se jednalo o velké svátky, dnes je to opravdu jen synonymum volna.
To, jak u nás probíhají Velikonoce, nemusíme dlouho vysvětlovat. Ovšem za zmínku stojí to, jak tyto svátky probíhají v jiných zemích. Každá země má jinou kulturu a jiné zvyky, Velikonoce se však slaví i
jinde ve světě, není to svátek jen typicky český. Pravdou ale je, že jinde ve světě se tyto svátky slaví krapet jinak než u nás. Mnohé to jistě překvapí, jiní možná překvapení nebudou.
Velikonoce ve Francii
Velikonoce se například slaví ve Francii, kde se rozdávají barevná vejce, čokoláda a drobné dárky. Zejména pro cukrárny a čokoládovny je to svátek, který je pro ně velmi důležitý. Každým rokem si nechávají záležet na výrobě speciálních sladkostí určené jen pro tento den. Sladkosti se pak zpravidla hledají na zahradě nebo v domě. Stejně jako v Německu, i ve Francii se věří, že sladkosti na zahradě nebo po domě schoval bílý zajíček.
Velikonoce na Filipínách
Na Filipínách se slaví Velikonoce trochu jinak. Věřící se sjíždí do vesnice San Pedro Cutud, kde po vzoru Ježíše Krista nesou kříž a nechávají se na něj přibít. Tomu tradičně přihlíží turisté s fotoaparáty, kteří si tento zvyk dokumentují.
Velikonoce v Maďarsku
V Maďarsku jsou velikonoční svátky o polévání dívek a žen, což má zajistit, že budou plodné. Poléváním se rozumí i postříkání parfémem, za což dostanou pánové velikonoční vajíčka nebo koláče či alkohol.
Velikonoce v Itálii
Co se týče Velikonoc ve slunné Itálii, zde se věřící vydávají na křížovou cestu, během které se připomíná Kristovo utrpení. Pečou se holoubci s mandlemi, k snídani se podává rustica a slaný koláč.